Podwójne opłaty za śmieci
- Szczegóły
- Kategoria: Zarządzanie
- Opublikowano: środa, 27, luty 2013 13:10
- Tomasz Urbaś
- Odsłony: 3968
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości przypomina, że od 1 lipca 2013 r. zmieniają się w całym kraju zasady gospodarowania odpadami. Opłaty będą pobierać gminy, a nie firmy wywozowe.
W celu uniknięcia podwójnych opłat na rzecz gminy i firmy świadczącej dotychczasową usługę - konieczne jest wypowiedzenie umowy z firmą wywozową odbierającą od Państwa odpady, w taki sposób, aby jej ważność kończyła się 30 czerwca 2013 r. Rozwiązanie umowy musi nastąpić na Państwa wyraźny, pisemny wniosek i uwzględniać okres wypowiedzenia wynikający z umowy.
Zgłoszenie robót remontowych
- Szczegóły
- Kategoria: Zarządzanie
- Opublikowano: piątek, 04, maj 2012 11:46
- Tomasz Urbaś
- Odsłony: 8914
Przystąpienie do wykonywania remontu wymaga dopełnienia formalności przewidzianych w Prawie budowlanym.
Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo budowlane remont budynku nie wpisanego do rejestru zabytków wykonuje się po zgłoszeniu prac do powiatowego organu architektoniczno-budowlanego (urząd miasta w miastach na prawach powiatu lub starostwo).
Zarządzanie nieruchomością wspólną
- Szczegóły
- Kategoria: Zarządzanie
- Opublikowano: piątek, 04, maj 2012 11:17
- Tomasz Urbaś
- Odsłony: 44292
Nieruchomość wspólna
Większość nieruchomości, zwłaszcza wzniesionych w przeszłości jest własnością więcej niż jednej osoby. Główną przyczyną takiego stanu jest proces dziedziczenia i rozdrabniania własności.
W praktyce można się z spotkać z trzema przypadkami:
- grunt wraz z budynkiem stanowią współwłasność wielu osób,
- grunt wraz z budynkiem stanowią współwłasność wielu osób, a z lokali korzystają konkretni właścicieli na prawach wyłączności,
- grunt i części wspólne budynku stanowią współwłasność wielu osób, a lokale są przedmiotem odrębnej własności.
Realizacja prawa własności jest najbardziej skomplikowana w pierwszym przypadku. W trzecim wariancie lokale są zarządzane przez właścicieli samodzielnie, a problem współwłasności dotyczy tylko części wspólnych nieruchomości.